The tendencies in the development od German exports in 1950-2020. Support of German government during coronavirus crisis.
Kryzys wywołany epidemią koronawirusa w gospodarce przełoży się z wielką siłą na niemiecki eksport. Źródło niemieckiego dobrobytu i podstawa wzrostu PKB przez dekady rozwoju ekonomicznego Niemiec jest zagrożone. Tradycyjnie dla Niemiec handel zagraniczny był bardzo ważny w całej historii kraju. Udział eksportu w PKB wzrósł z niecałych 9% w 1950 r. do 38% obecnie. Kryzys gospodarczy w 2020 wywoła pomimo interwencji państwa podobny efekt, jak wielki kryzys gospodarczy lat 1930. (przed którym już w 2018 ostrzegał Dirk Mueller w pracy „Trzęsienie ziemi władzy. Świat przed największym kryzysem gospodarczym wszechczasów”)[1] . Doraźna pomoc państwowa dla firm uchroni je przed bankructwem, jednak w długiej perspektywie deglobalizacja i powrót do narodowych egoizmów w polityce gospodarczej osłabi znaczenie eksportu w strukturze gospodarki Niemiec w dłuższej perspektywie, a z pewnością zmniejszy udział najnowocześniejszych gałęzi eksportowych w globalnej wartości eksportu. Niemiecki przemysł samochodowy, chemiczny, farmaceutyczny i maszynowy oraz elektro-techniczny stoi przed redukcją obrotów, eksportu i zatrudnienia. Niemcy wyjdą z recesji, ale z mniej nowoczesną niż obecnie strukturą towarową eksportu i ograniczonymi związkami z zagranicą, a także z mniej konkurencyjną (bo przejętą przez państwo) częścią gospodarki. Akurat dla Berlina powrót do gospodarki opartej na rynku wewnętrznym jest trudniejszy i mniej korzystny, niż dla wielkich państw jednolitych narodowo, jak Chiny czy USA. Przyszłość integracji europejskiej i strefy euro (czyli tych organizacji ekonomicznych, które stymulowały szybki wzrost eksportu i PKB Niemiec) stanęła w kontekście kryzysu koronawirusa w 2020 również pod znakiem zapytania. Dla polskich eksporterów i importerów związanych silnie z niemieckim rynkiem egzystencja ekonomiczna i miliony miejsc pracy są zagrożone.
[1]D. Mueller „Machtbeben. Die Welt vor der groessten Wirtschaftskrise aller Zeiten. Hintegruende, Risiken, Chancen.” Heyne Verlag, Munchen 2018.
[...]