Lexicon of tax administration chambers, tax offices and customs and tax offices – Part 1 A to J
W dniu 1 marca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016 r.o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 ze zm.) powołująca do życia nową, wyspecjalizowaną administrację rządową zajmującą się wymiarem i poborem należności podatkowych, celnych oraz ochroną interesów finansowych Skarbu Państwa. Funkcjonujące przez wiele lat, dotychczasowe instytucje tj. Służba Celna, administracja skarbowa oraz kontrola skarbowa zostały zastąpione przez nową organizację zatrudniającą ponad 65 tysięcy pracowników i funkcjonariuszy. Jednak ze względu na zakres przedmiotowy reformy, zmiana ta ma znaczenie dla całego społeczeństwa.
W Leksykonie zawierającym ponad 400 haseł uwzględniono nie tylko instytucje wprowadzone do porządku prawnego ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, ale także powiązane z nimi zagadnienia, które pozostają w związku przyczyno - skutkowym z nowym modelem administracji danin publicznych np. Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów (zastąpione Krajową Szkołą Skarbowości). Ponadto w opracowaniu omówiono pojęcia odnoszące się do wybranych jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej tj. takich, które ze względu na specyfikę swej działalności znacząco wyróżniają się w strukturze organizacyjnej KAS, a także do nowej, wyodrębnionej formacji tj. Służby Celno-Skarbowej. Opracowanie zawiera także hasła związane z Unijnym Kodeksem Celnym, funkcjonujące w obrocie prawnym od dnia 1 maja 2016 r.
W kolejnych częściach publikacji zamieszczono leksykon instytucjonalny odnoszący się do obszaru zadań (określonej specjalizacji) realizowanych przez poszczególne jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej. Należy bowiem odnotować, iż normodawcą zdecydował o nierównym podziale kompetencji wybranych izb administracji skarbowej, urzędów skarbowychi urzędów celno-skarbowych, wyposażając niektóre z nich w zadania scentralizowane. Ta część leksykonu powinna więc stanowić narzędzie ułatwiające poruszanie się w skomplikowanej strukturze organizacyjnej KAS.
W końcowej części ujęto hasła odnoszące się do osób związanych z procesem kształtowania i tworzenia KAS. Informacje te posiadają bowiem walor nie tylko poznawczy, ale również mają wartość historyczną. Mogą one więc okazać się przydatne dla osób zajmujących się np. historią administracji publicznej. Pomocnym w posługiwaniu się Leksykonem może okazać się wyróżnienie kursywą haseł, którymi posłużono się w innych definicjach. Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie czytelnikowi analizy poszczególnych pojęć tworzących jedną, tematycznie powiązaną całość.
Opracowanie obejmuje stan prawny na dzień 1 kwietnia 2017 r.[...]